Commencement 2016: Faculty and Student Awards
Faculty Awards
P&S Distinguished Service Awards were presented to Karl H. Perzin, MD, professor emeritus of clinical surgical pathology, and Gerald Thomson, MD, the Lambert Professor Emeritus of Medicine and the R. Sonneborn Professor Emeritus of Medicine.
Charles W. Bohmfalk Awards were presented to Patrice Spitalnik, MD, associate professor of pathology & cell biology at CUMC, for pre-clinical years, and Beth Barron, MD, assistant professor of medicine at CUMC, for clinical years.
The Leonard Tow Humanism in Medicine Award presented by the Arnold P. Gold Foundation was given to Byron Thomashow, MD, professor of medicine at CUMC.
The Stevens Triennial Prize for excellence in original medical research was presented to Gerard Karsenty, MD, PhD, the Paul A. Marks Professor of Genetics & Development, professor of medicine, and chair of the Department of Genetics & Development.
The Dr. Harold and Golden Lamport Research Award in basic sciences was given to Michele M. Shirasu-Hiza, PhD, assistant professor of genetics & development. The Dr. Harold and Golden Lamport Research Award in clinical sciences was given to Dietrich Egli, PhD, assistant professor of developmental cell biology (in pediatrics).
The Class of 2016 gave its Distinguished Teacher Award to Rachel Gordon, MD, assistant professor of medicine and epidemiology at CUMC.
Student Awards and Prizes
Dean’s Award for Excellence in Research, Graduate School of Arts and Sciences at the College of Physicians and Surgeons
Patrick William John Kaifosh
Joseph John-Charles Thome
Titus M. Coan Prize for Excellence in Research
Basic cell & molecular biology: Ryo Higuchi-Sanabria
Translational biology: Gary Z. Wang
Doctor Harry S. Altman Award (outstanding achievement in pediatric ambulatory care)
Christina F. Sanders
Alumni Association Award (in recognition of interest in and devotion to the College of Physicians and Surgeons and its Alumni Association)
Mili Mehta
AAN Medical Student Prize for Excellence in Neurology
Kara E. Shetler
The Virginia P. Apgar Award (excellence in anesthesiology)
Kasey M. Grewe
Michael H. Aranow Memorial Prize (best exemplifies the caring and humane qualities of the practicing physician)
Christopher J. Gonzalez
Herbert J. Bartelstone Award (exceptional accomplishments in pharmacology)
Heidi S. Lumish
The Behrens Memorial Prize in Ophthalmology (outstanding graduate entering ophthalmology)
Victoria S. North
The Edward T. Bello, MD, Listening Award (best portrays the art of listening to patients, colleagues, and self in practicing the chosen field of medicine)
Daniel K. Manson
Samuel C. Porter
Robert G. Bertsch Prize (emulates Dr. Bertsch’s ideals of the humane surgeon)
David J. Droullard
The Campbell Award (given to a graduating student at each school who demonstrates exceptional leadership and an exemplary job building spirit at Columbia)
Jonah Rubin
Chair of Medicine Award (given by the Barasch Family to a graduating senior medical student who best exemplifies the vision, intellectual clarity, and moral compass that characterize the work of the leadership of the Department of Medicine)
Julie Erika M. Haydu
Coakley Memorial Prize (outstanding achievement in otolaryngology)
Zhen J. Qian
Alana N. Aylward
Titus Munson Coan Prize (best essay in biological sciences)
Neil T. Pfister
Anna Kress
Elizabeth F. Stone
Thomas F. Cock Prize (excellence in obstetrics and gynecology)
Claire J. Tobias
Rosamond Kane Cummins’52 Award (graduate entering orthopedics with academic excellence, sensitivity, kindness, devotion to patients, and the fine human qualities that she exemplified)
Hasani W. Swindell
The Endocrine Society’s Medical Student Achievement Award
Mollie B. Tucker
Excellence in Public Health Award
Alisa J. Prager
Daniel J. Fink, MD, Memorial Prize (best exemplifies Dr. Fink’s enthusiasm for the study and practice of medicine)
Alexander K. Lyashchenko
Glasgow-Rubin Achievement Award (presented to women students graduating in the top 10 percent of their class)
Jennifer S. Harrington-Knopf
Julie Erika M. Haydu
Heidi S. Lumish
Victoria S. North
Kasey M. Grewe
Nadine C. Pardee
Shelia Shaigany
Sherry Shen
Portia E. Sirinek
Rebecca L. Tisdale
Doctor Charles E. Hamilton Award (excellence in pulmonary disease)
Michael A. Thomashow
The Izard Prize in Cardiology (excellence in cardiology)
Katie L. Hatch
Janeway Prize (highest achievement and abilities in the graduating class)
Joshua R. Cook
The Jerry Jacobs Prize in Pediatrics (excellence in the differential diagnosis and treatment of disorders in children)
Sarah B. Schechter
Albert B. Knapp Scholarship (awarded at the conclusion of the third year to the medical students with highest scholarship in the first three years)
Jennifer S. Harrington-Knopf
Heidi S. Lumish
Victoria S. North
Ravi R. Shah
Michael A. Thomashow
John K. Lattimer Prize in Urology (outstanding essay in urology)
Michael J. Biles
The Samuel and Beatrice Leib Memorial Prize in Ophthalmology (outstanding graduate entering ophthalmology)
Andrew Zheng
The Stephanie Liem Azar Memorial Award (presented to a graduating student who has demonstrated commitment to harm reduction and providing compassionate care to drug users)
Erika M. Ryan
Donald A.B. Lindberg, MD, (P&S’58) Award for Excellence in Biomedical Informatics
Tristan D. Hunt
Andrew Mark Lippard Memorial Research Award in Neuroscience (excellence in research in neuroscience by an MD/PhD student)
Mariel G. Kozberg
Barbara Liskin Memorial Award in Psychiatry (exemplifies the empathy, scholarship, and excellence exhibited by Dr. Barbara Liskin)
Jennifer S. Harrington-Knopf
The Robert F. Loeb Award (excellence in clinical medicine)
Heidi S. Lumish
Michael A. Thomashow
Sherry Shen
F. Lowenfish Prize in Dermatology (creative research in dermatology)
Margaret L. Dowd
Dana M. Malajian
Christina A. Del Guzzo
Alfred M. Markowitz Endowment for Scholars (exemplifies Dr. Markowitz’s dedication to patient care, teaching, and scholarship)
Ciaran S. O’Brien
Doctor Cecil G. Marquez B.A.L.S.O. Student Award (outstanding contribution to the Black and Latino Student Organization and the minority community)
Christopher J. Gonzalez
David M. McDowell, MD ’89, School Spirit Award (a student who embodies the P&S school spirit)
Colin A. Klenk
Edith and Denton McKane Memorial Award (outstanding research in ophthalmology)
Portia E. Sirinek
James M. McKiernan, MD, Prize for Compassionate Care (exemplifies Dr. James McKiernan’s high level of medical knowledge, humanism, and compassion for patients’ well-being)
Sophia R. O’Brien
Medical Society of the State of New York Community Service Award
Nicholas S. Boscamp
Doctor Harold Lee Meirhof Memorial Prize (excellence in pathology over four years in medical school)
Caitlin J. Alexander
Doctors William Nastuk, Beatrice Seegal, and Konrad Hsu Award (demonstrated successful laboratory collaboration between student and faculty)
Julie Erika M. Haydu
Justin C. Lee
Elizabeth A. Matthews
Marie Nercessian Memorial Award (exhibiting care, unusual concern and dedication to helping sick people)
Darnell A. Cain
Elizabeth I. Landzberg
New York Orthopedic Hospital Award (outstanding performance in research and clinical work)
Ajay S. Padaki
The Daniel Noyes Brown Primary Care Scholar Award (recognizes the recipients’ commitment to primary care and community service)
David G. Hankins
Ariel A. Franks
Jennifer F. Russo
Lois I. Bangiolo
The Office of Student Affairs Outstanding Service to P&S Award (outstanding contribution to improving the quality of life of his or her peers while at P&S)
Hyunwoo P. Kang
Zhen J. Qian
Outstanding Poster Presentation
Scholarly Project: Anna Kress, Emily C. Woodbury
Research Year: Joseph J. Bayne
Outstanding Student in Family Medicine Award (demonstrates academic achievement in the area of family medicine, has shown initiative in community health service and an understanding and commitment to the principles of family medicine)
Ariel A. Franks
Donald M. Palatucci Prize (awarded to the student in the fall of his or her fourth year who is in the upper one-third of the class, who exemplifies through activities in art, music, and literature that living and learning go together, and who exemplifies compassion, candor, and zest for life)
Michael V. Certo
Ian W. Tattersall
Joseph Garrison Parker Award (exemplifying through activities in art, music and literature, and the public interest the fact that living and learning go together)
Nina L. Ragaz
David G. Hankins
The Drs. Robert A. Savitt and George H. McCormack Award (exemplifies Dr. George McCormack’s medical skill, consideration, understanding, and compassion)
Rebecca L. Tisdale
Nadine C. Pardee
Samuel J. Vidal
The Rebecca A. Schwarz Memorial Prize (achievement in pediatric cardiology)
Nicholas S. Boscamp
The Helen M. Sciarra Prize in Neurology (outstanding achievement in neurology)
Elizabeth A. Matthews
Aura E. Severinghaus Scholar (superior academic achievement)
Paul Blackcloud
The Society for Academic Emergency Medicine Award (excellence in the specialty of emergency medicine)
Darnell A. Cain
The Miriam Berkman Spotnitz Award (excellence in research of neoplastic diseases)
Samuel J. Vidal
Stephanie A. Schnell
The Leonard Tow Humanism in Medicine Award (excellence in science and compassion in patient care)
Jillian L. Diuguid-Gerber
William Perry Watson Prize in Pediatrics (excellence in pediatrics)
Maria Christina Herrera
Doctor William Raynor Watson Memorial Award (excellence in psychiatry throughout the four years of medical school)
Emma G. Golkin
Doctor Allen O. Whipple Memorial Prize (outstanding performance in surgery)
Brian P. Fallon
Sigmund L. Wilens Prize (excellence in pathology)
Elizabeth F. Stone
- Log in to post comments